Noter Yeminli Tercüme Ücreti Nasıl Belirlenir?

Noter Yeminli Tercüme Ücreti Nasıl Belirlenir? Tercüme bürosu tarafından tercümesi yapılan belgelerin noter tasdikli tercüme unvanına sahip olabilmesi için noter tarafından onaylanması gerekiyor. Noter onaylı tercüme ücretleri belli koşullara bağlı olarak da değişkenlik gösterebiliyor.

Noter Onaylı Tercümelerdeki Fiyat Değişkenliği.

Noter onaylı olarak yapılan tercümelerin fiyatları konusunda değişkenlik gösterebilecek bazı etkenler yer alıyor. Bu etkenleri göz önünde bulundurarak çevirilerinizi noter tasdikli bir şekilde çok daha hesaplı fiyatlara yaptırabilmeniz mümkündür. Senelik olarak fiyatların değişkenlik göstermesi durumu da söz konusu olabiliyor ve geçtiğimiz 2017 senesine kıyasla şu anda bu fiyatların bir miktar zamlanmış olabileceğini görebiliyoruz. Bu nedenle fiyatlara etki eden faktörlere dikkat edildikten sonra noterlerde fiyat soruşturması yapmanız en doğru seçenek olacaktır.

Noter Onaylı Tercüme Fiyatlandırmasında Yazı ve Belge. 

Pasaport, kimlik ya da diploma gibi küçük çaplı belgelerin tercüme işlemlerinden sonra noter tasdik onayı 85-120 TL arasında fiyatlarda yapılabiliyor.

Noter onaylı olarak gerçekleştirilecek bir tercümede fiyatın belirlenmesine en büyük etken, tercümesi yapılacak olan sayfadaki karakter sayısıdır. Bir sayfa içerisinde 1.000 karakterli bir yazı yer alıyorsa, o zaman noterin belirleyeceği noter tasdikli ücret 85 – 150 TL üzerinde olacaktır.

Tercüme Fiyatlandırmasında Sayfa Sayısı ve Noter 

Tercüme edilecek olan kağıt sayısının da noter tasdikli bir tercüme işlemi için fiyat belirlenmesinde önemli bir payı vardır. Orijinal dosya ve tercüme yazısı iki ayrı kâğıt üzerine basılıyorsa noter tasdik işlemi biraz daha pahalı olacaktır. Yani arkalı önlü olarak basılan orijinal dosya ile tercüme yazısı tek sayfa halinde olacak şekilde gelirse noter tasdik onayı için daha uygun fiyatlar ödeyebilirsiniz.  Yani sayfa sayısının fazla olması ücreti arttırıcı bir niteliktir.

Standart olarak noter fiyatları sabittir, ancak noter onaylı tercümelerin fiyatlandırması noterler arasında çok ufak değişkenlik gösterecektir.


Yeminli Tercüme Fiyatlandırmalarında Standart Prosedürler

Yeminli tercümelerin fiyatlandırılması konusunda belli bazı standart prosedürler yer alıyor. Evrakınızı teslim ettiğiniz zaman belli bir taban fiyat çıkarılır ve bu tarafınıza iletilir. Yeminli tercümelerin fiyatları ise dosya içindeki karakter yani 1.000 karakter üzerinden hesaplanır. Tercüme onayı için fiyatlarda sayfa sayısının bir önemi yoktur. Yani 1 sayfada da olsa 10 sayfada da olsa dosya içindeki harf yoğunluğuna göre fiyatlar ve teslim süresi ona göre değişmektedir. Fiyatlar arasında tercüme edilecek dosyanın dilinde önemi vardır. Örneğin Almanca İngilizce gibi yaygın diller daha ucuzken İbranice Korece gibi nadir diller arasında yer alan bu tür diller biraz daha pahalı olacaktır.


Yeminli Tercümelerin Hazırlanma Prosedürleri

Bir yeminli tercüme bürosunda yaptıracağınız tercümenin fiyat ve süresi konusunda anlaştıktan sonra dosyalarınız size teslim edilirken tercüme sayfası başta olmak üzere orijinal dosyalar ise tercüme sayfasının altında olacak şekilde hazırlanır. Dosyanın üzerinde yeminli tercüme bürosuna ait şirket bilgileri ve tercümeyi yapan tercümanın onayı ve kaşesi olacaktır. Bu durumda tercümeyi yapan tercüman dosyayı aslına göre herhangi bir değişiklik yapmadan doğru ve eksiksiz yaptığını onaylayacaktır.

Tercümede Noter Onayının Önemi ve Yurt Dışı Geçerliliği

Bazı kuruluşların tercüme büroları aracılığıyla yeminli tercümanlar tarafından gerçekleşen çevirileri kabul etme durumu söz konusuyken, bazı kuruluşların ise muhakkak noter onaylı olan bir tercüme istemeleri söz konusu olabiliyor.

Yurt dışında yer alan kuruluşların ise noter onaylı olarak bir tercüme gerçekleştirilmesini talep etme durumları bulunuyor. Yurt dışında geçerli olabilecek bir tercümenin ayrıca Dış İşleri Bakanlığı tarafından onaylanması, ilgili ülkedeki konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından onaylanması ve apostil onayı işlemlerden de geçmesi gerekiyor.

Yeminli tercüme, noter onaylı yeminli tercüme veya apostil onayı vereceğiniz kurum ya da kuruluşlara göre ve yapacağınız işlemlere göre değişkenlik gösterebilir. Muhakkak evrakınızı vereceğiniz kurumdan konuyla alakalı daha net bilgiler öğrenip o şekilde işlemleri yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü her evrak yeminli tercüme işleminden sonra noter onayı yada diğer onaylara gerek kalmadan yeminli tercüme onayıyla kabul ediyorlar. Bu durumda ekstra noter onayı için ya da diğer onaylar için masraf ödememiş olacaksınız.

Slayt 1

Slayt 2

HABER YAZILIMI | HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri